B72220S2511K101
Mfr.Part #:
B72220S2511K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 340 pF 325 J Voltage Rating (AC):510 V Voltage Rating (DC):670 V
ParameterValue
Capacitance340 pF
Voltage Rating (DC)670 V
Tolerance10 %
Width21.5 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)510 V
Composition(Kit Type)Metal Oxide
Height26 mm
Depth8.6 mm
Radiation HardeningNo
Lead Pitch10 mm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Lead/Base StyleRadial
Current Rating100 A
Max Voltage Rating (DC)670 V
Number of Circuits1
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Clamping Voltage1.355 kV
Varistor Voltage820 V
Max Voltage Rating (AC)510 V
Max Surge Current10 kA
Energy325 J
ESD ProtectionNo
Clamping Current100 A
Voltage Tolerance10 %
Max Varistor Voltage902 V
Min Varistor Voltage738 V